Jak do nas dołączyć
Podstawowe informacje o Projekcie (czym jest, jak dołączyć, niezbędne formalności, polecane książki i filmy, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania):

Projekt jest otwarty dla dzieci w edukacji pozaszkolnej w wieku od 6 do 18 lat.

Dzieci w wieku szkolnym

koniecznie

Obejrzyj / przeczytaj zanim zdecydujesz się na udział w projekcie!
Także dla dzieci

Krótka prezentacja Projektu:

(prezentacja powstała w roku szkolnym 2017/2018)

Polecany film (sfabularyzowana historia szkoły demokratycznej Summerhill oparta na faktach):

(część 1 z 4)

(część 2 z 4)

(część 3 z 4)

(część 4 z 4)

Raczej dla rodziców

Webinarium o szkole:

(uwaga: webinarium powstało pod koniec roku szkolnego 2018/2019, część informacji jest nieaktualna, po wakacyjnej modernizacji zmienił się również wygląd naszej przestrzeni)

Polecane książki (do przeczytania przed dołączeniem do projektu):

Wolne dzieci, Peter Gray

Summerhill, Alexander Sutherland Neill

Edukacja w wolności, David Gribble

„Nie” z miłości, Jesper Juul

Spotkanie informacyjne

Jest pierwszym etapem rekrutacji. Na spotkaniu opowiemy:

• krotko o historii szkół demokratycznych,
  • czym jest Wolna Szkoła,
  • o filozofii naszej pracy z dziećmi,
  • jak wygląda dzień w Szkole,
  • jakie są formalne założenia i ramy działania naszego projektu.

Spotkanie trwa 2 godziny i jest nieodpłatne.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Obecnie w projekcie uczestniczą dzieci od 3 do 15 lat (od roku szkolnego 2020/2021 nie będziemy prowadzić grupy przedszkolnej).

Sugerujemy, o ile to możliwe, przyjście bez dzieci. Nasze doświadczenie podpowiada, że warto, by w procesie rekrutacji brali udział wszyscy prawni opiekunowie dzieci.

Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt: [email protected]

O dacie spotkania poinformujemy mailem. Polecamy też śledzenie profilu Wolna Szkoła na Facebooku, gdzie informacje o spotkaniach pojawiają się najszybciej.

Warsztaty

Drugim etapem rekrutacji jest warsztat dla rodziców. Dla tych, którzy po Spotkaniu Informacyjnym będą nadal zainteresowani procesem rekrutacyjnym, organizujemy warsztat dotyczący doświadczenia bycia rodzicem w naszej szkole. Opłata za warsztat wynosi 75 zł od osoby i musi zostać zaksięgowana na koncie Fundacji przynajmniej na dzień przed spotkaniem. . Płatności przyjmujemy wyłącznie na konto Fundacji: 42 1090 2590 0000 0001 3642 4600. Obecność wszystkich opiekunów prawnych na warsztacie jest niezbędna dla kontynuacji procesu rekrutacyjnego.

Osoby zainteresowane warsztatem prosimy o kontakt: [email protected] Warsztaty odbywają się w weekendy i trwają sześć godzin.

Zapraszamy na warsztat bez dzieci, niestety nie zapewniamy opieki w czasie trwania warsztatu. W trakcie warsztatu podawany jest ciepły posiłek.

Rodziny, które mają za sobą warsztaty, mogą zapisać się na okres próbny (1 dzień, tydzień, lub miesiąc). Szczegóły okresów próbnych uzgadniane są indywidualnie.

Spotkanie rodzinne

Ostatnim etapem jest rozmowa rodzinna i spotkanie z psychologiem.

Współpraca w ramach projektu jest możliwa, jeśli wszystkie strony – dziecko, rodzice i szkoła – są na nią gotowi. Na życzenie rodziców możliwe jest spotkanie w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości oraz podsumowania najważniejszych kwestii. Serdecznie zapraszamy dzieci do zadawania pytań. Zazwyczaj takie spotkanie trwa od 1 do 2 godzin.

W innym terminie odbywa się spotkanie tylko dla rodziców / opiekunów prawnych dzieci z psychologiem szkolnym. To spotkanie jest obowiązkowe.

Oba spotkania są płatne z góry, łącznie 150 zł. Jeśli rodzice zdecydują się wyłącznie na spotkanie z psychologiem, wtedy koszt spotkania to 70 zł za dziecko. Przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji: 42 1090 2590 0000 0001 3642 4600.

W trakcie rekrutacji możliwe jest zapisanie dziecka na okres próbny. Dziecko będące w naszej szkole w okresie próbnym staje się pełnoprawnym członkiem społeczności, doświadcza wolności wyboru, relacji z szanującymi je dorosłymi oraz ma możliwość brania udziału w zajęciach i wycieczkach.

Po przejściu rekrutacji:

Formalności

Dzieci szkolne potrzebują zgody na edukację domową , co wymaga przygotowania dokumentów wyszczególnionych obok (na ekranie telefonu poniżej).

Kolejnym krokiem jest dostarczenie wniosku do szkoły podstawowej, z którą współpracujemy:

Akademia Rosenberga
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Ul. Kwitnącej Wiśni 13, Łoziska
05-506 Lesznowola

Agnieszka Satalecka
Katarzyna Makarewicz
tel. 503 444 505

Decyzję o edukacji domowej można podjąć w dowolnym momencie roku szkolnego. Można ją także zawsze zmienić.

Zadzwoń jeśli masz pytania

Napisz jeśli masz pytanie

01. Wniosek o zgodę na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą zawierający:

• wniosek o zgodę na edukację domową,
  • zobowiązanie do przystępowania do egzaminów kwalifikacyjnych,
  • oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających dziecku realizację podstawy programowej.

02. Opinię publicznej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej

przypisanej do szkoły, do której obecnie uczęszcza dziecko.

03.Kwestionariusz informacyjny

zawierający dane osobowe.

04. Zdjęcie,

które nie jest obowiązkowe, ale przyśpieszy otrzymanie legitymacji szkolnej.

lat istnienia

uczniów