Rekrutacja na rok szkolny 2016/2017 została wstępnie zakończona, ze względu na niewielką liczbę miejsc wolnych. Sytuacja ta może ulec zmianie. Osobom zainteresowanym proponujemy Listę Rezerwową (po przejściu całego procesu rekrutacyjnego). Z doświadczenia wiemy, że drobne zmiany możliwe są do września.

W zależności od liczby zgłoszeń na listę rezerwową, Zarząd Fundacji może podjąć decyzję o uruchomieniu dodatkowego punktu. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZASADY REKRUTACJI ROK 2017/2018:

Etap 1. Zapraszamy wszystkie chętne osoby (rodziców) na Spotkania Informacyjne. Spotkania są nieodpłatne. O ile to możliwe sugerujemy przybycie bez Dzieci, aby móc uczestniczyć w spotkaniu. Zapraszamy wszystkich opiekunów prawnych / rodziców - to będzie istotne na kolejnych etapach rekrutacji. Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; O dacie spotkania poinformujemy mailem, polecamy też śledzenie profilu Wolna Szkoła na Facebooku, gdzie informacje o spotkaniach pojawiają się najszybciej.

Etap 2. Dla osób, które po Spotkaniu Informacyjnym, będą nadal zainteresowane procesem rekrutacyjnym organizujemy Warsztat Rekrutacyjny, dotyczący doświadczenia Rodzica w Projekcie Wolnej Szkole. Warsztat jest płatny z góry, 50 zł za osobę dorosłą, przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji: 82 1240 6250 1111 0010 5312 3452. Płatność musu zostać zaksięgowana na koncie Fundacji przynajmniej na dzień roboczy przed spotkaniem. Obecność wszystkich opiekunów prawnych / rodziców niezbędna dla kontynuacji procesu rekrutacyjnego. Osoby zainteresowane warsztatem prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin najbliższego Warsztatu potwierdzimy mailem. Warsztaty odbywają się w weekendy. Zapraszamy bez Dzieci.

Etap 3. Tylko dla Rodziców, którzy byli zarówno na Spotkaniach Informacyjnych i Warsztacie Rekrutacyjnym oraz otrzymali potwierdzenie spotkania. Zapraszamy na Rodzinną Rozmowę Rekrutacyjną razem z Dziećmi. Rozmowa jest płatna z góry 150 zł, przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji:

82 1240 6250 1111 0010 5312 3452.

Informacje ogólne

1.Do Szkoły zapraszamy dzieci od 4 lat do 14 lat. W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest rekrutacja dzieci po ukończeniu 3 roku życia, wyłącznie po miesięcznym okresie próbnym.

2. W przyszłości chcielibyśmy umożliwić dzieciom ciągłość uczenia się w wolnym i demokratycznym środowisku aż do matury.
3. Ustawa Oświatowa umożliwia wystąpienie o pozwolenie na edukację pozaszkolną także w trakcie roku.

Ważne informacje:

UWAGA: W związku z reformą edukacji zmianom ulega częściowo procedura występowania o zgodę na edukację pozaszkolną. Na starych warunkach jest ona możliwa do końca sierpnia 2017. Od września 2017 obowiązują nowe przepisy, czyli szkoła wyłącznie w województwie mazowieckim oraz opinia musi być wydana przez publiczną poradnię pedagodiczną-psychologiczną. Sugerujemy zapoznanie się z przepisami we własnym zakresie.

Rekrutacja dotyczy Rodziców i Dzieci.
W przypadku dzieci ważne jest dla nas, czy dziecko chce chodzić do naszej szkoły i czy będzie w stanie razem z nami rozwijać się i uczyć. Sprawdzamy też, czy nie ma jakichś przeciwwskazań zdrowotnych i czy warunki, które tutaj mamy i oferujemy są dla niego rzeczywiście sprzyjające i odpowiednie. Warto też wiedzieć, że nie jesteśmy szkołą integracyjną, nie prowadzimy rekrutacji dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera.

W przypadku rodziców ważne jest dla nas, aby byli oni świadomi, czym taka szkoła jest i czego można się spodziewać. Dlatego zachęcamy, aby poczytać trochę artykułów i książek na temat wolnej edukacji, obejrzeć materiały wideo i zapoznać się z zakładką specyfika szkoły.

Chcemy współtworzyć naszą szkołę z rodzicami, którzy mają wizję edukacji swoich dzieci spójną z wizją naszej szkoły.

Zależy nam na tym, aby nie podchodzić do naszego projektu jak do zakupu produktu lub usługi. Rodzice mogą wnosić i realizować swoje pomysły, zaakceptowane przez Społeczność Szkolną, mogą dzielić się swoimi pasjami - ale nie kierują życiem szkolnym.

Płynność ekonomiczna projektu jest jednym z ważnych czynników branych pod uwagę podczas rekrutacji, choć nie głównym.

Formalności: Edukacja pozaszkolna

Formalnie rodzice i dziecko przechodzą na edukację domową (pozaszkolną) - tym samym zapisują dziecko do tradycyjnej szkoły. Fundacja Wolna Szkoła współpracuje w tym zakresie z zaprzyjaźnioną Szkołą, do której należy wysłać dokumenty składając wniosek o zezwolenie na edukację pozaszkolną. Z tej szkoły dziecko też uzyskuje legitymację szkolną, ta szkoła przeprowadza egzaminy..

W celu uzyskania zezwolenia na edukację pozaszkolną należy przygotować wniosek o spełnianie obowiązku szkolnego (przedszkolnego) poza szkołą zawierający:

• wniosek,
  • opinię Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej,
  • oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej,
  • zobowiązanie do przystępowania do egzaminów.
  • kwestionariusz informacyjny z kompletem danych osobowych
  • zdjęcie do legitymacji szkolnej (to nie jest obowiązkowe, ale przyśpiesza otrzymanie legitymacji).

i wysłać je do szkoły, z którą współpracuje Fundacja Wolna Szkoła:

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Krekolach
Dyr. Alicja Styczewska