ZASADY REKRUTACJI ROK 2018/2019:

Aktualizacja: 05.12.2018 r. W tym momencie mamy jeszcze miejsca w grupie dzieci najmłodszych (od 4 do 6 lat) i dzieci najstarszych od 4-tej klasy wzwyż. Do grupy dzieci młodszych (1 - 3 klasa) prowadzimy rekrutację na listy oczekujących.

NASZ NUMER REKRUTACYJNY: 509725604 - chcesz wiedzieć więcej ? Zadzwoń!

Etap 1. Zapraszamy wszystkie chętne osoby (rodziców) na Spotkania Informacyjne. Spotkania są nieodpłatne. O ile to możliwe sugerujemy przybycie bez Dzieci, aby móc uczestniczyć w spotkaniu. Zapraszamy wszystkich opiekunów prawnych / rodziców - to będzie istotne na kolejnych etapach rekrutacji. Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; O dacie spotkania poinformujemy mailem, polecamy też śledzenie profilu Wolna Szkoła na Facebooku, gdzie informacje o spotkaniach pojawiają się najszybciej.

Termin najbliższego spotkania: 14.12.2018 r., g. 18.00, ul. Pelikanów 23/25, Warszawa

Etap 2. Dla osób, które po Spotkaniu Informacyjnym, będą nadal zainteresowane procesem rekrutacyjnym organizujemy Warsztat Rekrutacyjny, dotyczący doświadczenia Rodzica w Projekcie Wolnej Szkole. Warsztat jest płatny z góry, 50 zł za osobę dorosłą, przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji:42 1090 2590 0000 0001 3642 4600. Płatność musi zostać zaksięgowana na koncie Fundacji przynajmniej na dzień roboczy przed spotkaniem. Obecność wszystkich opiekunów prawnych / rodziców jest niezbędna dla kontynuacji procesu rekrutacyjnego. Osoby zainteresowane warsztatem prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Warsztaty odbywają się w weekendy. Zapraszamy bez Dzieci.

Termin najbliższego warsztatu: do ustalenia, g. 10.00-16.00, ul. Pelikanów 23/25, Warszawa

Etap 3. Tylko dla Rodziców, którzy byli zarówno na Spotkaniach Informacyjnych i Warsztacie Rekrutacyjnym oraz otrzymali potwierdzenie spotkania. Zapraszamy na dwuczęściową Rodzinną Rozmowę Rekrutacyjną.

1) Na życzenie rodziców, możliwe jest spotkanie w celu wyjaśnienia ostatecznie wszelkich wątpliwości, obaw oraz podsumowanie najważniejszych kwestii. Na tym spotkaniu jest także czas na rozmowę z dzieckiem i wyjaśnienie / opowiedzenie o sposobie działania projektu.  Zazwyczaj takie spotkanie trwa od 1do 2 godzin.

2) W innym terminie (spotkania mogą odbywać się równolegle) odbywa się spotkanie tylko dla rodziców / opiekunów prawnych dzieci z psychologiem szkolnym.To spotkanie jest obowiązkowe.

Oba spotkanie są łącznie płatne z góry 150 zł, jeśli rodzice decydują się wyłącznie na spotkanie z psychologiem, wtedy koszt spotkania to 70 pln / dziecko. Przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji: 42 1090 2590 0000 0001 3642 4600.

Informacje ogólne

1.Do Projektu zapraszamy dzieci od 4 lat do 15/16 lat. W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest rekrutacja dzieci po ukończeniu 3 roku życia, wyłącznie po miesięcznym okresie próbnym oraz starszych.

2. W przyszłości chcielibyśmy umożliwić dzieciom ciągłość uczenia się w wolnym i demokratycznym środowisku aż do matury.
3. Ustawa Oświatowa umożliwia wystąpienie o pozwolenie na edukację pozaszkolną także w trakcie roku.

NASZ NUMER REKRUTACYJNY: 509725604 - chcesz wiedzieć więcej ? Zadzwoń!

Ważne informacje:

UWAGA: W związku z reformą edukacji zmianom ulega częściowo procedura występowania o zgodę na edukację pozaszkolną. Od września 2017 obowiązują nowe przepisy, czyli szkoła stacjonarna musi być w województwie mazowieckim oraz opinia musi być wydana przez publiczną poradnię pedagodiczną-psychologiczną. Obecnie współpracujemy z Niepubliczną Szkołą Podstawową Turkusowa Wieża. Sugerujemy zapoznanie się z przepisami we własnym zakresie.

Rekrutacja dotyczy Rodziców i Dzieci.
W przypadku dzieci ważne jest dla nas, czy dziecko chce chodzić do naszej szkoły i czy będzie w stanie razem z nami rozwijać się i uczyć. Sprawdzamy też, czy nie ma jakichś przeciwwskazań zdrowotnych i czy warunki, które tutaj mamy i oferujemy są dla niego rzeczywiście sprzyjające i odpowiednie. Warto też wiedzieć, że nie jesteśmy szkołą integracyjną, nie prowadzimy rekrutacji dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera.

W przypadku rodziców ważne jest dla nas, aby byli oni świadomi, czym taka szkoła jest i czego można się spodziewać. Dlatego zachęcamy, aby poczytać trochę artykułów i książek na temat wolnej edukacji, obejrzeć materiały wideo i zapoznać się z zakładką specyfika szkoły.

Chcemy współtworzyć naszą szkołę z rodzicami, którzy mają wizję edukacji swoich dzieci spójną z wizją naszej szkoły.

Zależy nam na tym, aby nie podchodzić do naszego projektu jak do zakupu produktu lub usługi. Rodzice mogą wnosić i realizować swoje pomysły, zaakceptowane przez Społeczność Szkolną, mogą dzielić się swoimi pasjami - ale nie kierują życiem szkolnym.

Płynność ekonomiczna projektu jest jednym z ważnych czynników branych pod uwagę podczas rekrutacji, choć nie głównym.

 

Formalności: Edukacja pozaszkolna

Formalnie rodzice i dziecko przechodzą na edukację domową (pozaszkolną) - tym samym zapisują dziecko do tradycyjnej szkoły. Fundacja Wolna Szkoła współpracuje w tym zakresie z zaprzyjaźnioną Szkołą, do której należy wysłać dokumenty składając wniosek o zezwolenie na edukację pozaszkolną. Z tej szkoły dziecko też uzyskuje legitymację szkolną, ta szkoła przeprowadza egzaminy..

W celu uzyskania zezwolenia na edukację pozaszkolną należy przygotować wniosek o spełnianie obowiązku szkolnego (przedszkolnego) poza szkołą zawierający:

  • wniosek,
  • opinię Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej,
  • oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej,
  • zobowiązanie do przystępowania do egzaminów.
  • kwestionariusz informacyjny z kompletem danych osobowych
  • zdjęcie do legitymacji szkolnej (to nie jest obowiązkowe, ale przyśpiesza otrzymanie legitymacji).

i wysłać je do szkoły, z którą współpracuje Fundacja Wolna Szkoła:

Akademia Rosenberga
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Ul. Kwitnącej Wiśni 13, Łoziska
05-506 Lesznowola

Dyrektor Szkoły
Agnieszka Satalecka
Sekretariat
Katarzyna Makarewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 503 444 505

Źródło: Ustawa o systemie oświaty, art 37
Przykładowe wzory dokumentów: