NASZ NUMER REKRUTACYJNY: 509725604 - chcesz wiedzieć więcej ? Zadzwoń! Jeśli nie możemy odebrać, na pewno oddzwonimy!

Aktualizacja: 18.03.2019 r.

ZASADY REKRUTACJI NA ROK 2019/2020 (dotyczy wszystkich grup wiekowych.)

Zdecydowanie polecamy przed rozpoczęciem rekrutacji:

* przeczytanie przynajmniej jednej pozycji z naszej listy Ważnych Lektur oraz

* zapoznanie się z Koncepcją Szkół Sudbury przygotowaną przez Marię Schiffner

* zapoznanie się z Pytaniami Rodziców

* obejrzenie z dziećmi fabularnego filmu o Summerhill (4 części)

REKRUTACJA DO GRUPY NAJMŁODSZYCH (dzieci w wieku przedszkolnym)

Spotkanie Informacyjne z częścią warsztatową

Spotkania są nieodpłatne i składają się z dwóch części.

Pierwsza część, ok 30-40 min. poświęcona będzie przekazaniu informacji organizacyjnych. Druga część, warsztatowa, obowiązkowa dla osób, które chcą przyłączyć się do projektu

O ile to możliwe sugerujemy przybycie bez Dzieci, aby móc uczestniczyć w spotkaniu. Zapraszamy i zalecamy obecność obojga / wszystkich opiekunów prawnych / rodziców. Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Termin najbliższego spotkania: 19.03.2019 r., 17.30 - 20.00  (budynek w głębi działki)

 

REKRUTACJA DO GRUP STARSZYCH (dzieci w wieku szkolnym)

Etap 1 Spotkania Informacyjne.

Spotkania są nieodpłatne. O ile to możliwe sugerujemy przybycie bez Dzieci, aby móc uczestniczyć w spotkaniu. Zapraszamy i zalecamy obecność obojga / wszystkich opiekunów prawnych / rodziców. Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy rejestrację poprzez Formularz Rejestracyjny.

Termin najbliższego spotkania: 10.04.2019 r., 18.00

Etap 2 Warsztat Rekrutacyjny: Rodzic w Wolnej Szkole.

Obecność wszystkich opiekunów prawnych / rodziców jest niezbędna dla kontynuacji procesu rekrutacyjnego. Warsztat jest płatny z góry, 75 zł za osobę dorosłą, przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji:42 1090 2590 0000 0001 3642 4600. Płatność musi zostać zaksięgowana na koncie Fundacji przynajmniej na dzień roboczy przed spotkaniem.  Osoby zainteresowane warsztatem prosimy o rejestrację poprzez Formularz rejestracyjny na warsztat. Zapraszamy bez Dzieci. Zapewniamy ciepły posiłek.

Prawdopdobny termin warsztatu: 18.05.2019 r., g. 10.00-16.00, ul. Pelikanów 23/25, Warszawa

W przypadku wolnych miejsc, po zakończeniu rekrutacji w marcu możliwy jest dodatkowy termin warsztatu na przełomie maja i czerwca 2019 r.

Etap 3 Rodzinna Rozmowa Rekrutacyjna.

1) Na życzenie rodziców, możliwe jest spotkanie w celu wyjaśnienia ostatecznie wszelkich wątpliwości, obaw oraz podsumowanie najważniejszych kwestii. Na tym spotkaniu jest także czas na rozmowę z dzieckiem i wyjaśnienie / opowiedzenie o sposobie działania projektu.  Zazwyczaj takie spotkanie trwa od 1 do 2 godzin.

2) W innym terminie odbywa się spotkanie tylko dla rodziców / opiekunów prawnych dzieci z psychologiem szkolnym.To spotkanie jest obowiązkowe.

Oba spotkania łącznie są płatne z góry 150 zł, jeśli rodzice decydują się wyłącznie na spotkanie z psychologiem, wtedy koszt spotkania to 70 pln / dziecko. Przyjmujemy wyłącznie wpłaty na konto Fundacji: 42 1090 2590 0000 0001 3642 4600.

Informacje ogólne

1.Do Projektu zapraszamy dzieci od 4 lat do 15/16 lat. W wyjątkowych sytuacjach możliwa jest rekrutacja dzieci po ukończeniu 3 roku życia, wyłącznie po miesięcznym okresie próbnym oraz starszych.

2. Ustawa Oświatowa umożliwia wystąpienie o pozwolenie na edukację pozaszkolną także w trakcie roku.

NASZ NUMER REKRUTACYJNY: 509725604 - chcesz wiedzieć więcej ? Zadzwoń!

Ważne informacje:

UWAGA: W związku z reformą edukacji zmianom ulega częściowo procedura występowania o zgodę na edukację pozaszkolną. Od września 2017 obowiązują nowe przepisy, czyli szkoła stacjonarna musi być w województwie mazowieckim oraz opinia musi być wydana przez publiczną poradnię pedagodiczną-psychologiczną. W zakresie rekrutacji współpracujemy z Niepubliczną Szkołą Podstawową Akademia Rosenberga. Sugerujemy zapoznanie się z przepisami we własnym zakresie.

Rekrutacja dotyczy Rodziców i Dzieci.
W przypadku dzieci ważne jest dla nas, czy dziecko chce uczestniczyć w naszym projekcie i czy będzie w stanie razem z nami rozwijać się i uczyć. Sprawdzamy też, czy nie ma jakichś przeciwwskazań zdrowotnych i czy warunki, które tutaj mamy i oferujemy są dla niego rzeczywiście sprzyjające i odpowiednie. Warto też wiedzieć, że nie jesteśmy szkołą integracyjną, nie prowadzimy rekrutacji dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera.

W przypadku rodziców ważne jest dla nas, aby byli oni świadomi, czym taka szkoła jest i czego można się spodziewać. Dlatego zachęcamy, aby poczytać trochę artykułów i książek na temat wolnej edukacji, obejrzeć materiały wideo i zapoznać się z zakładką specyfika szkoły.

Chcemy współtworzyć naszą szkołę z rodzicami, którzy mają wizję edukacji swoich dzieci spójną z wizją naszej szkoły.

Zależy nam na tym, aby nie podchodzić do naszego projektu jak do zakupu produktu lub usługi. Rodzice mogą wnosić i realizować swoje pomysły, zaakceptowane przez Społeczność Szkolną, mogą dzielić się swoimi pasjami - ale nie kierują życiem szkolnym.

Płynność ekonomiczna projektu jest jednym z ważnych czynników branych pod uwagę podczas rekrutacji, choć nie głównym.

 

Formalności: Edukacja pozaszkolna

Formalnie rodzice i dziecko przechodzą na edukację domową (pozaszkolną) - tym samym zapisują dziecko do tradycyjnej szkoły. Fundacja Wolna Szkoła współpracuje w tym zakresie z zaprzyjaźnioną Szkołą, do której należy wysłać dokumenty składając wniosek o zezwolenie na edukację pozaszkolną. Z tej szkoły dziecko też uzyskuje legitymację szkolną, ta szkoła przeprowadza egzaminy..

W celu uzyskania zezwolenia na edukację pozaszkolną należy przygotować wniosek o spełnianie obowiązku szkolnego (przedszkolnego) poza szkołą zawierający:

  • wniosek,
  • opinię Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej,
  • oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej,
  • zobowiązanie do przystępowania do egzaminów.
  • kwestionariusz informacyjny z kompletem danych osobowych
  • zdjęcie do legitymacji szkolnej (to nie jest obowiązkowe, ale przyśpiesza otrzymanie legitymacji).

i wysłać je do szkoły, z którą współpracuje Fundacja Wolna Szkoła:

Akademia Rosenberga
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Ul. Kwitnącej Wiśni 13, Łoziska
05-506 Lesznowola

Dyrektor Szkoły
Agnieszka Satalecka
Sekretariat
Katarzyna Makarewicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 503 444 505

Źródło: Ustawa o systemie oświaty, art 37
Przykładowe wzory dokumentów: