Im lepsza i głębsza znajomość tematyki wolnych szkół i edukacji demokratycznej tym łatwiej o świadome decyzje rodziców. Idealnie byłoby pojechać do którejś ze szkół w Europie lub na świecie i przez kilka dni obserwować jak w nich wygląda życie, jednak jeśli to nie jest możliwe, proponujemy zapoznanie się z tymi książkami, które są dostępne (ta lista będzie rosnąć).

Szczególnie polecamy rodzicom, którzy rozważają przyłączenie się do naszego projektu:

1. Making It Up As We Go Along, Chris Mercogliano (wersja angielska, brak tłumaczenia, dostępna w Amazonie)

Historie z Albany Free School spisane przez wieloletniego nauczyciela i współ-dyrektora.

2. Edukacja w wolności, David Gribble (O.W. Impuls, Kraków, 2005)

Opis 14 różnych wolnych / demokratycznych szkół / środowisk na świecie, od USA, przez Niemcy, Indie i Japonię.

3. Summerhill. Szkoła wolnych ludzi, A. S. Neill

4. Nowa Summerhill, A. S. Neill

5. Wolne Dzieci, Peter Grey

6. Zamiast Edukcji, John Holt

7. Nie z miłości, Jesper Juul

8. Agresja - Nowe Tabu, Jesper Juul

9. Prawidła Życia, Janusz Korczak, 1929 (!), (Agencja Wydawnicza EZOP, 2012, org. „Pedagogika dla młodzieży i dorosłych”)

W prostej formie podane, streszczenie poglądów Janusza Korczaka, dotyczących wychowania i rozwoju dzieci

10. Free School Teaching, Kristan Accles Morrison, 2007

Wyczerpujące spojrzenie na tradycyjny system edukacji i Wolne Szkoły oczami nauczycielki.

11. ...I nigdy nie chodziłem do szkoły, Andre Stern