Blog wolnej szkoły

 • Start
  Start Miejsce gdzie znajdziesz wszystkie wpisy bloga z tej strony.
 • Kategorie
  Kategorie Wywietla listę kategorii tego bloga.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj swojego ulubionego blogera z tej strony.
 • Login
  Login Login form

Ucieczka z betonowej dżungli

Dodany przez @ w dzień jak codzień w szkole
 • Rozmiar tekstu: większy mniejszy
 • Wyświetleń: 819
 • Prenumeruj ten wpis
 • Wydrukuj

Różnica między dżunglą z betonu a dżunglą z zieleni ma duże znaczenie dla naszych dzieci. Polega ona na tym, że w zielonej, żywej, trójwymiarowej przestrzeni można biegać, oddychać pełną piersią, patrzeć w oczy i rozmawiać z prawdziwymi ludźmi. W betonowej, szarej przestrzeni miasta dzieci mogą nie mieć miejsca na zabawę. W szkołach siedzą godzinami w ławkach, w domach być może zbyt długo i zbyt często oglądają telewizję, grają na komputerze, surfują po Internecie. Dla rozwijającego się mózgu to czy feria barw, dźwięków i stworzeń jest dostępna na wyciągniecie ręki (i innych zmysłów) naprawdę czy tylko na szklanym monitorze to duża różnica. W dzieciństwie najintensywniej tworzą się połączenia neuronalne między milionami nowiutkich komórek mózgowych - im aktywniej mogą współpracować różne ich "specjalizacje", tym więcej się tych połączeń tworzy co wpływa na późniejsze funkcjonowanie całego człowieka.

W betonowej dżungli, w której dzieci godzinami kreują wirtualne kosmosy wiele z nich traci kontakt z innymi i ze sobą samym. Wiele z nich ma tak duże problemy z koncentracją czy niepokojem, że są wysyłane do psychiatrów i co miesiąc łykają „koncentrację w pigułkach”, „równowagę emocjonalną w kapsułkach” i „tabletki musujące na szczęście”. Niektórzy wierzą, że tak już musi być, niektórzy szukają innych rozwiązań i czasami robiąc żmudne badania naukowe, udaje im się trafić na drogowskaz. Kierunek wskazuje świat poza granicami tabletów i iphonów. 

Poniżej wklejam link do jednego z badań na ten temat...

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu umysłowemu i rozwojowi poznawczemu dzieci

...i kilka zdjęć z naszej ostatniej wycieczki z juniorami:

Podróż

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-1.jpg

Jesteśmy

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-2.jpg

"Wspólny Ogród" (przy Służewskim Domu Kultury) zaprzyjaźnionych z nami, miejskich ogrodniczek.

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-3.jpg

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-4.jpg

Projekt badawczy "Robale", etap obserwacji :)

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-5.jpg

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-6.jpg

Słońce na wynos.

Z tych nasion wyrosną na naszym parapecie pełne chlorofilu, smaczne roślinki. (Jak tylko będziemy pamietać, żeby je dobrze podlewać...)

b2ap3_thumbnail_ucieczka-z-betonowej-dzungli-7.jpg

0