Blog wolnej szkoły

 • Start
  Start Miejsce gdzie znajdziesz wszystkie wpisy bloga z tej strony.
 • Kategorie
  Kategorie Wywietla listę kategorii tego bloga.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj swojego ulubionego blogera z tej strony.
 • Login
  Login Login form

Kto (SIĘ) uczy?

Dodany przez @ w dzień jak codzień w szkole
 • Rozmiar tekstu: większy mniejszy
 • Wyświetleń: 986
 • Prenumeruj ten wpis
 • Wydrukuj

Kto się uczy? Mózg się uczy. Jest do tego stworzony. Nie ma mowy o napełnianiu go olejem a już tym bardziej flakami z olejem. To co nudne jest automatycznie uznane za niewarte uwagi - automatycznie.

Za to z równą łatwością mózgi dzieci wykrywają to co nowe, intrugujące, przydatne, ważne dla nich. Im bogatsze w bodźce jest środowisko edukacyjne i im bardziej otwarte na aktywność, samodzielność i autonomię dzieci, tym nauka jest łatwiejsza.

Bardzo dużo wskazówek jak wspierać dzieci w rozwoju i nauce (oraz jak im nie przeszkadzać) znajdziecie w książce "Neurodydaktyka" Marzeny Żylińskiej. Spojrzenie na edukację z perspektywy neurobiologicznych badań naukowych może być doświadczeniem bardzo cennym - dla rodziców i mam nadzieję ich dzieci. Marzę o tym, żeby była to lektura obowiązkowa ;) wszystkich nauczycieli.

Poniżej kilka zdjęć z zajęć, które prowadzimy w Wolnej Szkole. Udział w nich jest dobrowolny - stawiamy na motywację wewnętrzną.

b2ap3_thumbnail_kto-sie-uczy-1.jpg

To działa! Na zajęciach, na których zapoznaliśmy się z Arduino, dzieci z Wolnej Szkoły mogły w scratchu sterować rysunkiem za pomoca układu scalonego.

b2ap3_thumbnail_kto-sie-uczy-2.jpg

Na zajęcia z czytania zapraszam jednocześnie 6cio i 5ciolatki. Starsze dziewczynki mogą pomagać uczyć się młodszym, przez co takie spotkanie nabiera dla nich szczególnej wagi. Jednym z najlepszych sposobów na nauczenie się czegoś jest uczenie drugiej osoby. Podobnie ostatnio dzieje się na zajęciach z matematyki. Kacper prosi chłopców, żeby nauczyli go dzielenia pod kreską i udaje mało pojętnego :)

b2ap3_thumbnail_kto-sie-uczy-3.jpg

b2ap3_thumbnail_kto-sie-uczy-4.jpg

A tu historia wikingów. "Wojownicy" w tle zajmują się budowaniem modelu osady a miłośnik Star Wars surfuje po internecie, by odnaleźć podobiznę drakkaru. Czeka też na nas przedstawienie, na którym Igi, Staś, Janek, Kuba i Bruno przedstawią nam bogów północy: Odyna, Lokiego i Thora. Z niektórymi z nich znają się od dziecka - ze Spider-mana. Na zajęciach z historii starsi chłopcy mają wiele do wyjaśnienia: Skąd wziąć drzewo na statki? Jaki klimat panował w krainie wikingów? Jaki dach wytrzyma duże opady śniegu itp.

0