Blog wolnej szkoły

 • Start
  Start Miejsce gdzie znajdziesz wszystkie wpisy bloga z tej strony.
 • Kategorie
  Kategorie Wywietla listę kategorii tego bloga.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj swojego ulubionego blogera z tej strony.
 • Login
  Login Login form

Jak sobie poradzą?

Dodany przez @ w nasze dzieci
 • Rozmiar tekstu: większy mniejszy
 • Wyświetleń: 1145
 • Prenumeruj ten wpis
 • Wydrukuj

Taki obrazek: Siedzimy w naszej ciepłej, przytulnej kuchni aż tu nagle zaczyna lać jak z cebra.  Na dworze jest zimno - to chyba nie tylko deszcz, ale też grad. Dzieci z Wolnej Szkoły krzyczą: Hurrra! idziemy do ogrodu! Będziemy skakać po kałużach! 

Słońce i chmury - jak sobie poradzą dzieci chowane w przyjaznym środowisku.

Kiedy słyszę pytanie, jak dzieci chowane w przyjaznym, życzliwym, radosnym, wolnym środowisku poradzą sobie w zwykłym życiu to przypominam sobie tę opisaną powyżej scenkę.

Tak - większość ludzi nie reaguje w ten sposób na wiatr, chłód i deszcz, na kryzys gospodarczy, zawodowy, osobisty. Być może większość ludzi w zwykłym życiu nie widzi nic z wyzwania, nic z przygody. Czy zawsze tak było czy stało się tak, kiedy ich kolorowe dzieciństwo skończyło się zbyt szybko, bo zbyt wcześnie spotkali się z nudnym, szarym, wrogim, oceniającym, negującym naturalne potrzeby, pełnym przymusu światem?

W tym miejscu przypomina mi się jeszcze jedna historia. To historia o mocy nadziei, która wydaje się przekraczać gatunkowe granice. To historia o szczurach wrzucanych do wody, z której nie było wyjścia. Prawie. Jednego szczura pozostawiano samego sobie aż stosunkowo szybko tonął, drugiego po jakimś czasie wyławiano i pozwalano mu odpoczać. Następnie znowu go wrzucano do wody. Ten pływał o wiele dłużej i miał o wiele większą dzięki temu szansę na przetrwanie.

Pozytywne doświadczenie w życiu dodaje energii do walki z przeciwnościami losu. Nie na odwrót.

Dajmy im szansę. Dzieci które chowają się w nieprzyjaznym, karzącym środowisku uczą się radzić sobie z  wrogim sytuacjami. Dzieci chowane w pozytywnym, wspierającym środowisku uczą się radzić sobie w bardzo różnych sytuacjach. Uczą się, że jest nadzieja, że można poprosić kogoś o pomoc, że za zakrętem czeka bezpieczna, ciepła kuchnia Wolnej Szkoły.

0