Blog wolnej szkoły

 • Start
  Start Miejsce gdzie znajdziesz wszystkie wpisy bloga z tej strony.
 • Kategorie
  Kategorie Wywietla listę kategorii tego bloga.
 • Blogerzy
  Blogerzy Wyszukaj swojego ulubionego blogera z tej strony.
 • Login
  Login Login form

Dyplomy dla autorów swojego życia

Dodany przez @ w nasze dzieci
 • Rozmiar tekstu: większy mniejszy
 • Wyświetleń: 959
 • Prenumeruj ten wpis
 • Wydrukuj

Gratuluję wszystkim Dzieciom z Wolnej Szkoły zdanych egzaminów a jeszcze bardziej gratuluję im przejścia pierwszego etapu pionierskiej drogi w edukacji demokratycznej - mam nadzieję, że była ona wypełniona przede wszystkim własnymi wyborami, dobrą zabawą, nauką przez doświadczanie i czasem na wymyślanie tej dobrej zabawy oraz owych doświadczeń.

b2ap3_thumbnail_dyplomy-dla-autorow-swojego-zycia-1.jpg

W tym miejscu pojawi się wkrótce nasze wspólne "drużynowe" zdjęcie a poniżej pozwoliłam sobie na kilka okolicznościowych refleksji zainspirowanych tym oto wystąpieniem: Ruth Chang: How to make hard choices

Są tylko trzy możliwe porównania cyfr - jedna cyfra może być większa, mniejsza albo równa drugiej. Inaczej z wartościami, ważnymi dla danego człowieka - Ruth Chang

Czy dziecko może nauczyć się dokonywać dobrych wyborów, jeżeli nie ma możliwości ćwiczenia się w nich - bo rodzice i nauczyciele podejmują decyzje za tę młodą osobę przez 12 lat jej życia?

Czy dziecko może poznać siebie i swoje wartości na podstawie ocen w szkole będących cyframi?

Czy my dorośli ludzie chcielibyśmy, żyć w świecie, w którym możemy dokonywać tylko łatwych, racjonalnych wyborów - polegających na wybieraniu racjonalnie lepszej opcji od opcji gorszej? W takim świecie mielibyśmy więcej powodów, żeby jeść owsiankę na śniadanie zamiast drożdżówki, nosić czarne skarpetki zamiast różowych...zostać prawniczką zamiast panią filozof albo bankierem zamiast artystą. Świat łatwych wyborów uczyniłby z nas niewolników tzw. potocznego rozsądku, ale raczej nie dał by nam spełnionego życia.

Jeżeli staniemy przed trudnymi wyborami, to satysfakcjonujące decyzje będziemy podejmować na podstawie własnych powodów, na podstawie wiedzy o tym kim jesteśmy, co jest dla nas w życiu najważniejsze. Podobnie będzie z naszymi dziećmi. Warto dać im przestrzeń na to, żeby dokonywały własnych wyborów i jeszcze więcej przestrzeni na poznawanie się przez pryzmat własnych wartości, talentów, zainteresowań, pasji a nie tylko przez pryzmat szkolnych ocen.

Dlatego życzę wszystkim wakacji pełnych wolnego, kreatywnego czasu a niekoniecznie czerwonych pasków na świadectwach ! :)

0