Dużo informacji można znaleźć na stronie Fundacji Edukacja Demokratyczna, jedynym polskim portal dotyczącym tej tradycji edukacyjnej.

Najbardziej znaną szkołą demokratyczną jest Summerhill – pierwsza taka inicjatywa na świecie, działająca po dziś dzień. „Summerhill to wolność i odpowiedzialność za siebie i innych” – tak brzmi jedna z pierwszych informacji, którą można przeczytać na polskiej stronie tej szkoły. Można tam również znaleźć przetłumaczony raport brytyjskiego kuratorium  oceniający działanie szkoły. John Seal, Inspektor Jej Królewskiej Mości, pisze w liście podsumowującym raport, że podczas tej kontroli odkryli niezwykłe cechy szkoły i uczniów, m.in.: „jak wspaniale dogadujecie się ze sobą, zaimponował nam też sposób prowadzenia przez Was szkolnych zebrań [oraz] sposób w jaki podejmujecie decyzje dotyczące zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych”. Więcej informacji i zdjęć ze szkoły Summerhill można znaleźć także na  blogu, dotyczącym tej szkoły. Poza zdjęciami można tam zobaczyć m.in. spis treści Księgi Praw szkoły Summerhill – jeśli myślisz, że to szkoła bez zasad, to przeczytaj koniecznie

Jeśli chcesz poczuć atmosferę szkoły demokratycznej, to koniecznie obejrzyj oparty na faktach serial o Summerhill (z polskimi napisami). W mojej ulubionej scenie jeden z nauczycieli mówi do 10-letniej Maggie, że „z wolnością trudno sobie poradzić, jeśli nie jesteś przyzwyczajona, że ją masz”.

(materiał ze strony Wolnej Szkoły na Bielanach, www.odpowiedzialnaszkola.pl)